Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozwiązała umowę z wykonawcą fragmentu obwodnicy Marek w ciągu drogi ekspresowej S8, konsorcjum firm z Salini na czele. Spór, w który zaangażowało się już Ministerstwo Infrastruktury, trwał od wielu miesięcy. Mimo wielokrotnych ponagleń i kolejnych szans od inwestora, wykonawca nie wywiązywał się ze swoich obowiązków, stąd ostateczna decyzja o zerwaniu kontraktu.
GDDKiA zerwało umowę na budowę fragmentu obwodnicy Marek. Fot. GDDKiA
Wykonawca nie budował S8 od miesięcy
Zadaniem konsorcjum była budowa 8-kilometrowego odcinka S8, tzw. obwodnicy Marek – chodziło o fragment od węzła Marki (bez węzła) do węzła Kobyłka (z węzłem). Pierwotny termin zakończenia prac minął 28 lipca ub.r. Następnie został on przesunięty na 19 października 2017 r., a kolejno – na 28 października. Z powodu braku reakcji wykonawcy na upomnienia inwestora, GDDKiA spotkało się z przedstawicielami resortu infrastruktury, by zdecydować, czy kontrakt powinien być przez firmy nadal realizowany. Ostatecznie Salini otrzymało jeszcze jedną szansę.
Dlaczego zerwano umowę z Salini?
Jak jednak informuje w ostatnim komunikacie prasowym Dyrekcja, po wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi mobilizujących wykonawcę, GDDKIA odstąpiła od umowy z konsorcjum. Decyzję potwierdził monitoring na placu budowy, z którego wynikało, że przy budowie drogi pracowało zaledwie 50 osób, 21 jednostek sprzętu i cztery pojazdy do transportu. Tymczasem, zgodnie z deklaracjami wykonawcy, na miejscu miało być 476 pracowników, około 200 urządzeń i maszyn oraz 215 pojazdów transportowych.
Wykonawca nie wywiązał się także z obowiązku regulowania płatności dla podwykonawców. Zobowiązania te przejmie teraz GDDKiA, a środki wypłaci Skarb Państwa.
Kiedy nowy przetarg na budowę obwodnicy Marek?
Jednocześnie rozpoczęliśmy przygotowania do przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie oraz jesteśmy w trakcie opracowania dokumentów do przetargu na ukończenie niezrealizowanych prac. Planujemy, że przetarg ogłosimy w ciągu najbliższych miesięcy – napisano.
Nowy wykonawca będzie musiał ukończyć budowę trzech węzłów: Kobyłki (w zakresie łącznic, dróg dojazdowych i najazdów na obiekt), Marek (zjazd z obwodnicy w Markach) i Zielonki (drogi dojazdowe do węzła), a także najazdów na wiadukt w ciągu ul. Dworkowej, kładki w okolicach ul. Letniskowej, dróg dojazdowych i pasów technologicznych wzdłuż S8. Wciąż do wykonania są również chodniki i ścieżki rowerowe, obwód utrzymania drogi i teren zielony, a także prace elektroenergetyczne, teletechniczne, sanitarne i porządkowe.
Źródło: GDDKiA
Obwodnica Marek to ponad 15-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S8. Jej budowa podzielona została na dwie części. Za realizację pierwszej odpowiedzialne było konsorcjum z Salini w roli lidera. Drugą natomiast ukończyło już konsorcjum Astaldi i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego – budowa odcinka węzeł Kobyłka (bez węzła)–Radzymin Południowy o długości 7,24 km została już ukończona. Droga jest w użytku od końca grudnia 2017 r.
Salini Impregilo S.p.A. to włoska firma działająca na rynku budowlanym od 2014 r. Firma realizuje kontrakty w ponad 50 krajach całego świata, zatrudniając ponad 35 tys. pracowników. Buduje m.in. zapory i elektrownie wodne, drogi, linie kolejowe i systemy metra, a także budynki użyteczności publicznej. Spółka jest notowana na giełdzie.
Przeczytaj także: Podlasie: jest zgoda na budowę węzła Porosły
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.